Sam Cymes – piosenki żydowskie

Sam Cymes – piosenki żydowskie

Sam Cymes – koncert składający się z najpiękniejszych piosenek żydowskich, śpiewanych po polsku, ale także w języku jidysz.

„Miasteczko Bełz”, „Rebeka”, „Cziribim”, „Baj mir bistu szejn”, „Tumbalalajka”, „Mein jidisze Mame” to tylko niektóre tytuły, które można usłyszeć podczas godzinnego programu. Będzie zabawnie i sentymentalnie!

Wokal – Beata Marczewska

Piano – Adam Snopek/Tomasz Pala

Saksofon sopranowy – Arkadiusz Kaliński

DEMO:

Jidisze tango

Kołysanka szabasowa

Baj mir bist du szejn

Kiedy Rebe tańczy

Beata Marczewska – wokalistka i aktorka, pracująca przez ponad 10 lat w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Ukończyła szkołę muzyczną w klasie fortepianu i Szkołę Aktorką Haliny i Jana Machulskich w Warszawie. Występowała w wielu programach telewizyjnych, filmach kręconych dla BBC i różnych teatrach w Polsce, m. in. w Teatrze Nowym w Łodzi, Teatrze Apriori i Teatrze Kotłownia. Wokalistka funkowego zespołu Hi-Head Music, nagrała piosenkę na płycie Marka Grechuty „10 ważnych słów”. Specjalizuje się w piosence aktorskiej, francuskiej, żydowskiej oraz jazzie. Od 6 lat prowadzi własną Agencję Artystyczną theART – produkuje koncerty, przedstawienia teatralne i programy kabaretowe, które prezentuje widowni w Europie.

Adam Snopek – absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureat I nagrody Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach. Niezwykle charyzmatyczny, ekspresyjny, posiadający nieskończone pokłady energii. Pianista i aranżer Teatru Śląskiego w Katowicach.

Tomasz Pala – absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Członek zespołu Shakin’ Dudi. Grał z Martyną Jakubowicz, Robertem Chojnackim. Współpracuje z zespołem Indialucia łączącym muzykę flamenco z hinduską; z zespołem tym koncertował w Rosji oraz Indiach. Współtwórca „Duetu fortepianów dwóch” czyli komedii granej na fortepianach.

Arkadiusz Kaliński – Absolwent Wydziału  Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Krakowie. Współpracował z Capella Cracovienssis oraz z Teatrem Sztuki Współczesnej w Krakowie. Saksofonista grup The Stage,  Dwie Korony oraz Kompilacja, wielokrotnie angażowany jako muzyk sesyjny. Na co dzień nauczyciel saksofonu w szkole muzycznej.

Fragmenty recenzji naszego koncertu, który odbył się w ramach 75. Salonu Poezji – autorstwa Anny Szopińskiej:

ŻYDOWSKI SALON ZROBIŁ FURORĘ

Powodzenie 75. Edycji nowotarskiego Salonu Poezji zaskoczyło samych organizatorów. Beata Marczewska, artystka ze Śląska, swoim programem „Sam cymes” przyciągnęła tyle osób, że już 20 minut przed koncertem w ratuszu brakowało siedzących miejsc. Co więcej – zdołała porwać uczestników do żydowskiego tańca, a tego jeszcze w Salonie nie było…

Utalentowana wokalistka i aktorka teatralna, obdarzona wspaniałym głosem – z ogniem w oczach, pasją w głosie – od pierwszych wyśpiewanych fraz potrafiła nawiązać wspaniały, ciepły kontakt z publicznością. Wprost uniosła słuchaczy do żydowskiego nieba.

Już po koncercie wiele osób chciało jeszcze rozmawiać z wykonawczynią.

Piosenka i muzyka żydowska zajmują co prawda szczególne miejsce w artystycznym życiu Beaty Marczewskiej, ale ma ona w swoim repertuarze także francuską piosenkę Edith Piaf, utwory jazzowe, muzykę gospel. Z takimi wykonaniami miło byłoby ponownie gościć w mieście śpiewającą aktorkę.

Fragment koncertu:

Project details