Sam Cymes – koncert składający się z najpiękniejszych piosenek żydowskich, śpiewanych po polsku, ale także w języku jidysz.
„Miasteczko Bełz”, „Rebeka”, „Cziribim”, „Baj mir bistu szejn”, „Tumbalalajka”, „Mein jidisze Mame” to tylko niektóre tytuły, które można usłyszeć podczas godzinnego programu. Będzie zabawnie i sentymentalnie!
Wokal – Beata Marczewska
ZESPÓŁ KLEZMERSKI POD KIEROWNICTWEM MATEUSZA DUDKA
Mateusz Dudek – akordeon
Mateusz Frankiewicz – kontrabas
David Czernik – skrzypce
DEMO:
Jidisze tango
Kołysanka szabasowa
Baj mir bist du szejn
Kiedy Rebe tańczy
Beata Marczewska – wokalistka i aktorka, pracująca przez ponad 10 lat w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Ukończyła szkołę muzyczną w klasie fortepianu i Szkołę Aktorką Haliny i Jana Machulskich w Warszawie. Występowała w wielu programach telewizyjnych, filmach kręconych dla BBC i różnych teatrach w Polsce, m. in. w Teatrze Nowym w Łodzi, Teatrze Apriori i Teatrze Kotłownia. Wokalistka funkowego zespołu Hi-Head Music, nagrała piosenkę na płycie Marka Grechuty „10 ważnych słów”. Specjalizuje się w piosence aktorskiej, francuskiej, żydowskiej oraz jazzie. Od 9 lat prowadzi własną Agencję Artystyczną theART – produkuje koncerty, przedstawienia teatralne i programy kabaretowe, które prezentuje widowni w Europie.
Fragmenty recenzji naszego koncertu, który odbył się w ramach 75. Salonu Poezji – autorstwa Anny Szopińskiej:
ŻYDOWSKI SALON ZROBIŁ FURORĘ
Powodzenie 75. Edycji nowotarskiego Salonu Poezji zaskoczyło samych organizatorów. Beata Marczewska, artystka ze Śląska, swoim programem „Sam cymes” przyciągnęła tyle osób, że już 20 minut przed koncertem w ratuszu brakowało siedzących miejsc. Co więcej – zdołała porwać uczestników do żydowskiego tańca, a tego jeszcze w Salonie nie było…
Utalentowana wokalistka i aktorka teatralna, obdarzona wspaniałym głosem – z ogniem w oczach, pasją w głosie – od pierwszych wyśpiewanych fraz potrafiła nawiązać wspaniały, ciepły kontakt z publicznością. Wprost uniosła słuchaczy do żydowskiego nieba.
Już po koncercie wiele osób chciało jeszcze rozmawiać z wykonawczynią.
Piosenka i muzyka żydowska zajmują co prawda szczególne miejsce w artystycznym życiu Beaty Marczewskiej, ale ma ona w swoim repertuarze także francuską piosenkę Edith Piaf, utwory jazzowe, muzykę gospel. Z takimi wykonaniami miło byłoby ponownie gościć w mieście śpiewającą aktorkę.
Fragment koncertu: